ABC 3

ABC ME - 7 Day Guide

Tuesday, July 26

Morning/Afternoon

6:00amCamp Lakebottom (G)
6:10amDennis And Gnasher Unleashed! (G)
6:25amThe Legend Of Korra (PG)
6:45amMiraculous: Tales Of Ladybug And Cat Noir (G)
7:10amMiraculous: Tales Of Ladybug And Cat Noir (G)
7:30amKung Fu Panda: Legends Of Awesomeness (PG)
7:55amTotal DramaRama (G)
8:05amThe Strange Chores (G)
8:15amThe Fairly OddParents (G)
8:40amOdd Squad (G)
8:50amMoka's Fabulous Adventures! (G)
9:00amFriendZSpace (G)
9:10amEndlings (PG)
9:35amWow That's Amazing (G)
10:00amBTN (Exempt)
10:25amMaddie's Do You Know? (G)
10:30amGeorge The Farmer (G)
10:40amWhat's For Dinner? (G)
10:50amWhere in the World? (G)
11:05amFierce Earth (G)
11:35amSmart Cities 2.0 (G)
12:00pmLarry the Wonderpup (G)
12:15pmDetention Adventure (PG)
12:25pmHank Zipzer (G)
12:50pmAmelia Parker (G)
1:15pmDeadly 60 (G)
1:45pmThe Brilliant World Of Tom Gates (G)
1:55pmArt Ninja (G)
2:25pmPrank You Very Much (G)
2:50pmBest Bugs Forever (G)
3:00pmSheZow (G)
3:15pmAlmost Naked Animals (G)
3:25pmThe Penguins Of Madagascar (PG)
3:50pmMighty Mike (G)
4:00pmThe Adventures Of Paddington (G)
4:10pmShaun The Sheep (G)
4:20pmThe Deep (G)
4:45pmFriendZSpace (G)
4:55pmLittle Lunch (G)
5:10pmCloudy With A Chance Of Meatballs (G)
5:20pmSymo And Rose (G)
5:25pm100% Wolf: Legend Of The Moonstone (G)
5:50pmThe Strange Chores (G)
6:00pmSchool Of Rock (G)

Evening/Late

6:25pmBTN Newsbreak (Exempt)
6:30pmOperation Ouch! (G)
7:00pmHorrible Histories (G)
7:30pmShaun The Sheep (G)
7:35pmLost in Oz (G)
8:00pmKung Fu Panda: Legends Of Awesomeness (PG)
8:25pmThe Legend Of Korra (PG)
8:45pmSpongo, Fuzz and Jalapena (G)
9:00pmThe Next Step (G)
9:25pmNova Jones (G)
9:50pmrage (PG)
10:50pmABC ME Programs Resume At 6am (Exempt)

Wednesday, July 27

Morning/Afternoon

6:00amCamp Lakebottom (G)
6:10amDennis And Gnasher Unleashed! (G)
6:25amThe Legend Of Korra (PG)
6:45amMiraculous: Tales Of Ladybug And Cat Noir (PG)
7:10amMiraculous: Tales Of Ladybug And Cat Noir (PG)
7:30amKung Fu Panda: Legends Of Awesomeness (PG)
7:55amTotal DramaRama (G)
8:05amThe Strange Chores (G)
8:15amThe Fairly OddParents (G)
8:40amOdd Squad (G)
8:50amMoka's Fabulous Adventures! (G)
9:00amFriendZSpace (G)
9:10amEndlings (PG)
9:35amWow That's Amazing (G)
10:00amHistory Hunters (G)
10:25amBack In Time For Dinner: Education Shorts (G)
10:35amKnow It Alls: History (G)
10:40amAre You Tougher Than Your Ancestors? (G)
11:05amKids of Courage (PG)
11:30amDates That Made History (PG)
12:00pmLarry the Wonderpup (G)
12:15pmDetention Adventure (G)
12:25pmHank Zipzer (G)
12:50pmAmelia Parker (G)
1:15pmDeadly 60 (PG)
1:45pmThe Brilliant World Of Tom Gates (G)
1:55pmArt Ninja (G)
2:25pmPrank You Very Much (G)
2:50pmBest Bugs Forever (G)
3:00pmSheZow (G)
3:15pmAlmost Naked Animals (G)
3:25pmThe Penguins Of Madagascar (PG)
3:50pmMighty Mike (G)
4:00pmThe Adventures Of Paddington (G)
4:10pmShaun The Sheep (G)
4:20pmThe Deep (G)
4:45pmFriendZSpace (G)
4:55pmLittle Lunch (G)
5:10pmCloudy With A Chance Of Meatballs (G)
5:20pmSymo And Rose (G)
5:25pm100% Wolf: Legend Of The Moonstone (PG)
5:50pmThe Strange Chores (G)
6:00pmSchool Of Rock (G)

Evening/Late

6:25pmBTN Newsbreak (Exempt)
6:30pmOperation Ouch! (G)
7:00pmHorrible Histories (G)
7:30pmShaun The Sheep (G)
7:35pmLost in Oz (G)
8:00pmKung Fu Panda: Legends Of Awesomeness (PG)
8:25pmThe Legend Of Korra (PG)
8:45pmSpongo, Fuzz and Jalapena (G)
9:00pmThe Next Step (G)
9:25pmNova Jones (G)
9:50pmrage (PG)
10:50pmABC ME Programs Resume At 6am (Exempt)

Thursday, July 28

Morning/Afternoon

6:00amCamp Lakebottom (G)
6:10amDennis And Gnasher Unleashed! (G)
6:25amThe Legend Of Korra (G)
6:45amMiraculous: Tales Of Ladybug And Cat Noir (PG)
7:10amMiraculous: Tales Of Ladybug And Cat Noir (PG)
7:30amKung Fu Panda: Legends Of Awesomeness (PG)
7:55amTotal DramaRama (G)
8:05amThe Strange Chores (G)
8:15amThe Fairly OddParents (G)
8:40amOdd Squad (G)
8:50amMoka's Fabulous Adventures! (G)
9:00amFriendZSpace (G)
9:10amEndlings (PG)
9:35amWow That's Amazing (G)
10:00amSally & Possum (G)
10:20amLet's Dance (G)
10:30amBTN (Exempt)
10:55amMindful Earth (G)
11:05amSame But Different (G)
11:15amWhat's With The Listies? (G)
11:20amYou Can't Ask That In The Classroom (PG)
11:30amMove It Mob Style (G)
12:00pmLarry the Wonderpup (G)
12:15pmDetention Adventure (PG)
12:25pmHank Zipzer (G)
12:50pmAmelia Parker (G)
1:15pmDeadly 60 (G)
1:45pmThe Brilliant World Of Tom Gates (G)
1:55pmArt Ninja (G)
2:25pmPrank You Very Much (G)
2:50pmBest Bugs Forever (G)
3:00pmSheZow (G)
3:15pmAlmost Naked Animals (G)
3:25pmThe Penguins Of Madagascar (G)
3:50pmMighty Mike (G)
4:00pmThe Adventures Of Paddington (G)
4:10pmShaun The Sheep (G)
4:20pmThe Deep (G)
4:45pmFriendZSpace (G)
4:55pmLittle Lunch (G)
5:10pmCloudy With A Chance Of Meatballs (G)
5:20pmSymo And Rose (G)
5:25pmSpace Nova (G)
5:50pmThe Strange Chores (G)
6:00pmSchool Of Rock (G)

Evening/Late

6:25pmBTN Newsbreak (Exempt)
6:30pmOperation Ouch! (G)
7:00pmHorrible Histories (PG)
7:30pmShaun The Sheep (G)
7:35pmLost in Oz (G)
8:00pmKung Fu Panda: Legends Of Awesomeness (PG)
8:25pmThe Legend Of Korra (PG)
8:45pmSpongo, Fuzz and Jalapena (G)
9:00pmThe Next Step (G)
9:25pmNova Jones (G)
9:50pmrage Guest Programmer: Phil Jamieson (PG)
11:20pmABC ME Programs Resume At 6am (Exempt)

Friday, July 29

Morning/Afternoon

6:00amCamp Lakebottom (G)
6:10amDennis And Gnasher Unleashed! (G)
6:25amThe Legend Of Korra (PG)
6:45amMiraculous: Tales Of Ladybug And Cat Noir (G)
7:10amMiraculous: Tales Of Ladybug And Cat Noir (G)
7:30amKung Fu Panda: Legends Of Awesomeness (PG)
7:55amTotal DramaRama (G)
8:05amThe Strange Chores (G)
8:15amThe Fairly OddParents (G)
8:40amOdd Squad (G)
8:50amMoka's Fabulous Adventures! (G)
9:00amFriendZSpace (G)
9:10amEndlings (PG)
9:35amWow That's Amazing (G)
10:00amWallykazam! (G)
10:20amAlphablocks (G)
10:25amBig Words Small Stories (G)
10:35amRhymes And Songs (G)
10:50amKnow It Alls: Visual Art (G)
11:00amYour Paintings (G)
11:10amSmart Secrets Of Great Paintings (PG)
11:35amFall In Love With Music (PG)
12:00pmLarry the Wonderpup (G)
12:15pmDetention Adventure (G)
12:25pmHank Zipzer (G)
12:50pmAmelia Parker (G)
1:15pmDeadly 60 (G)
1:45pmThe Brilliant World Of Tom Gates (G)
1:55pmArt Ninja (G)
2:25pmPrank You Very Much (G)
2:50pmBest Bugs Forever (G)
3:00pmSheZow (G)
3:15pmAlmost Naked Animals (G)
3:25pmThe Penguins Of Madagascar (G)
3:50pmMighty Mike (G)
4:00pmThe Adventures Of Paddington (G)
4:10pmShaun The Sheep (G)
4:20pmThe Deep (G)
4:45pmFriendZSpace (G)
4:55pmLittle Lunch (G)
5:10pmCloudy With A Chance Of Meatballs (G)
5:20pmSymo And Rose (G)
5:25pmSpace Nova (G)
5:50pmThe Strange Chores (G)
6:00pmSchool Of Rock (G)

Evening/Late

6:25pmBTN Newsbreak (Exempt)
6:30pmOperation Ouch! (G)
7:00pmHorrible Histories (PG)
7:30pmShaun The Sheep (G)
7:35pmLost in Oz (G)
8:00pmKung Fu Panda: Legends Of Awesomeness (PG)
8:25pmThe Legend Of Korra (PG)
8:45pmLog Horizon (PG)
9:10pmDragon Ball Super (PG)
9:35pmSailor Moon Crystal (PG)
10:00pmK-On! (PG)
10:25pmK-On! (PG)
10:50pmABC ME Programs Resume At 6am (Exempt)

Saturday, July 30

Morning/Afternoon

6:00amCamp Lakebottom (G)
6:10amDennis And Gnasher Unleashed! (G)
6:25amThe Legend Of Korra (PG)
6:45amThe Deep (G)
7:10amThe Penguins Of Madagascar (G)
7:35amThe Penguins Of Madagascar (G)
7:55amThe Inbestigators (G)
8:15amThe Inbestigators (G)
8:30amThe Dengineers (G)
8:55amGood Game Spawn Point (G)
9:20amMiraculous: Tales Of Ladybug And Cat Noir (PG)
9:45amTeenage Mutant Ninja Turtles (PG)
10:05amSlugterra (G)
10:30amKong: King Of The Apes (PG)
11:00amLog Horizon (PG)
11:25amDragon Ball Super (PG)
11:45amSailor Moon Crystal (PG)
12:10pmLegends Of Oz: Dorothy's Return (PG)
1:40pmSol (PG)
2:10pmHorrible Histories (PG)
2:40pmOperation Ouch! (G)
3:10pmOperation Ouch! (G)
3:40pmSpace Nova (G)
4:00pmAndy And The Band (G)
4:15pmKiri and Lou (G)
4:20pmThe Deep (G)
4:45pmFriendZSpace (G)
4:55pmMiraculous: Tales Of Ladybug And Cat Noir (G)
5:20pmUltimate Video Skills (G)
5:25pm100 Things To Do Before High School (G)
5:50pmThe Inbestigators (G)
6:00pmMalory Towers (G)

Evening/Late

6:30pmFierce Earth (G)
7:00pmMythbusters "There's Your Problem!" (PG)
7:25pmHey You! What If (G)
7:30pmShaun The Sheep (G)
7:35pmLost in Oz (G)
8:00pmKung Fu Panda: Legends Of Awesomeness (PG)
8:25pmThe Legend Of Korra (PG)
8:45pmSpongo, Fuzz and Jalapena (G)
9:00pmThe Next Step (G)
9:25pmNova Jones (G)
9:50pmABC ME Programs Resume At 6am (Exempt)
3:40amABC ME Programs Resume At 6am (Exempt)

Sunday, July 31

Morning/Afternoon

6:00amCamp Lakebottom (G)
6:10amDennis And Gnasher Unleashed! (G)
6:25amThe Legend Of Korra (PG)
6:45amThe Deep (G)
7:10amThe Penguins Of Madagascar (G)
7:35amThe Penguins Of Madagascar (G)
7:55amThe Inbestigators (G)
8:10amThe Inbestigators (G)
8:30amLittle Lunch (G)
8:45amHardball (G)
9:05amHardball (G)
9:30amSchool Of Rock (G)
9:55amSchool Of Rock (G)
10:15amSchool Of Rock (G)
10:40amThe Next Step (G)
11:00amAmelia Parker (G)
11:25amSecret Life of Boys (G)
11:50amSecret Life of Boys (G)
12:10pmMikki vs the World (G)
12:35pmThe Zoo (G)
12:55pm72 Cutest Animals (G)
1:25pmThe Wonderful World of Puppies (G)
2:05pmHorrible Histories (PG)
2:35pmOperation Ouch! (G)
3:05pmOperation Ouch! (G)
3:35pmSpace Nova (G)
4:00pmAndy And The Band (G)
4:15pmKiri and Lou (G)
4:20pmThe Deep (G)
4:45pmFriendZSpace (G)
4:55pmDenis And Me (G)
5:00pmMiraculous: Tales Of Ladybug And Cat Noir (G)
5:20pmUltimate Video Skills (G)
5:25pm100 Things To Do Before High School (PG)
5:50pmThe Inbestigators (G)
6:00pmMalory Towers (G)

Evening/Late

6:30pmFierce Earth (PG)
7:00pmMythbusters "There's Your Problem!" (PG)
7:25pmHey You! What If (PG)
7:30pmShaun The Sheep (G)
7:35pmLost in Oz (G)
8:00pmKung Fu Panda: Legends Of Awesomeness (PG)
8:25pmThe Legend Of Korra (PG)
8:50pmSpongo, Fuzz and Jalapena (PG)
9:00pmThe Next Step (G)
9:25pmNova Jones (G)
10:10pmrage (PG)
11:10pmABC ME Programs Resume At 6am (Exempt)
3:40amABC ME Programs Resume At 6am (Exempt)

Monday, August 1

Morning/Afternoon

6:00amCamp Lakebottom (G)
6:10amDennis And Gnasher Unleashed! (G)
6:25amThe Legend Of Korra (PG)
6:45amMiraculous: Tales Of Ladybug And Cat Noir (G)
7:10amMiraculous: Tales Of Ladybug And Cat Noir (G)
7:30amKung Fu Panda: Legends Of Awesomeness (G)
7:55amTotal DramaRama (G)
8:05amThe Strange Chores (G)
8:15amThe Fairly OddParents (G)
8:40amOdd Squad (G)
8:50amMoka's Fabulous Adventures! (G)
9:00amFriendZSpace (G)
9:10amEndlings (PG)
9:35amWow That's Amazing (G)
10:00amNumberblocks (G)
10:05amTitch And Ted Do Maths (G)
10:35amLook Kool (G)
10:55amKnow It Alls: Science (G)
11:05amScience Max! Experiments At Large (G)
11:25amEcomaths (G)
11:35amEco Eye: Sustainable Solutions (G)
12:00pmLarry the Wonderpup (G)
12:15pmDetention Adventure (PG)
12:25pmHank Zipzer (G)
12:50pmMalory Towers (G)
1:15pmDeadly Pole to Pole (G)
1:45pmThe Brilliant World Of Tom Gates (G)
2:00pmArt Ninja (G)
2:20pmTeenage Boss (G)
2:50pmBest Bugs Forever (G)
3:00pmSheZow (G)
3:15pmAlmost Naked Animals (G)
3:25pmThe Penguins Of Madagascar (G)
3:50pmMighty Mike (G)
4:00pmThe Adventures Of Paddington (G)
4:10pmShaun The Sheep (G)
4:20pmThe Deep (G)
4:45pmFriendZSpace (G)
4:55pmLittle Lunch (G)
5:10pmCloudy With A Chance Of Meatballs (G)
5:20pmSymo And Rose (G)
5:25pmSpace Nova (G)
5:50pmThe Strange Chores (G)
6:00pmSchool Of Rock (G)

Evening/Late

6:25pmBTN Newsbreak (Exempt)
6:30pmOperation Ouch! (G)
7:00pmHorrible Histories (G)
7:30pmShaun The Sheep (G)
7:35pmLost in Oz (G)
8:00pmKung Fu Panda: Legends Of Awesomeness (PG)
8:25pmThe Legend Of Korra (G)
8:45pmSheZow (G)
9:00pmThe Next Step (G)
9:25pmNova Jones (G)
10:10pmrage (PG)
11:10pmABC ME Programs Resume At 6am (Exempt)
© 2020 ABC | Privacy Policy